Háj – Nicovô je miestom, kde 1386 vojakov prvého československého armádneho zboru našlo odpočinok, keď padli v roku 1945 v bojoch o mesto Liptovský Mikuláš. Vojenský cintorín je najväčší na území bývalého československa a bol vybudovaný v roku 1950.
Areál aj spolu s pamätníkom navrhli architekti Ladislav Bauer a Aladár Búzik, kde im pomohli aj mikulášski sochári Alfonz Groma a Miroslav Ksandr, ktorí vytvorili monumentárne diela na začiatku cintorína. Celý pietny areál bol sprístupnený v máji 1961.
Oslobodenie Liptovského Mikuláša
Československé a sovietske jednotky bojovali o mesto až 62 dní. Ťažšie boje sa vyskytli už len na Dukle. 4. apríla 1945 ráno o 6. hodine bolo mesto definitívne oslobodené. V bojoch padlo 4 563 československých a sovietskych vojakov. Príslušníci prvého československého armádneho zboru v ZSSR sú pochovaní na výšine Háj v Liptovskom Mikuláši, sovietski padlí vojaci boli prevezení do Žiliny a pochovaní na vŕšku Bôrik.
Toto miesto na Liptove je výnimočné, nie len pre milovníkov histórie, ale aj pre fotografov a ľudí, ktorí milujú krásne výhľady a nádhernú prírodu.
Priamo na kopci blízko vojenského cintorína sa môžete pokochať krásou na okolité hory, dediny, ale najviac zaujme neopísateľný západ slnka nad Liptovskou Marou, ktorý je veľkým lákadlom pre fotografov a ľudí, ktorí si vedia vychutnať toto nádherné divadlo.