Ľubovniansky hrad sa nachádza v regióne Spiš na severe Slovenska a je hlavnou dominantou mesta Stará Ľubovňa. Leží na vápencovom kopci s výškou 548 m n. m.
História
Prvé zmienky o vzniku hradu siahajú až na začiatok 14. storočia, kde ho s najväčšou pravdepodobnosťou dal vybudovať poľský knieža Boleslav, ktorý bol manželom Kunigundy, dcéry uhorského kráľa Belu IV. Hrad mal strážnu funkciu a jeho úlohou bolo chrániť obchodné cesty do Poľska. Patril významným šľachtickým uhorským rodom Omodejovcom a neskôr Drugethovcom. Najvýznamnejšia udalosť v dejinách hradu sa odohrala v roku 1412, keď tu panovníci Uhorska a Poľska podpísali dohodu o mieri. V roku 1553 hrad takmer vyhorel a o dva roky neskôr sa začalo pracovať na jeho rekonštrukcii, pričom pribudli doňho aj renesančné prvky.
Rozdelenie hradu
V hrade môžete nájsť kruhovú vežu, ktorá je najstaršou časťou hradu. Ďalej tu nájdete palác, ktorý je situovaný vo východnej časti hradu. Ďalej si tu môžete prezrieť tiež západný renesančný bastión, kazematy ( podzemné chodby ), vysoký barokový bastión so vstupnou bránou, Bonerovu bránu, renesančnú baštu, hradnú studňu, barokovú kaplnku, výstavnú sieň, ale i mnohé iné a zaujímavé časti.
Okolie
Hneď pod hradom si môžete pozrieť skanzen, v ktorom nájdete zaujímavé expozície ako sú napríklad gréckokatolícky kostolík z Matysovej, mlyn zo Sulína a mnoho ďalších. Taktiež môžete navštíviť ľubovnianske múzeum.
Mapa